Nejlepší detoxikace organismu – zbavte se toxinů v těle
Za život se v lidském organismu nasbírá hromada toxinů – vlivem nevhodné stravy, stresu, nedostatku pohybu, a dokonce i vlivem znečištěného prostředí. Možná je teď ten pravý čas se jich zbavit. Zjistěte, jak dosáhnout co nejlepší detoxikace a s pomocí jakých látek.
Co je detoxikace
Detox těla je čím dál oblíbenější díky slibovaným výsledkům – více energie, lepší zažívání, zdravější pleť a podpora celkového zdraví. Jde o proces, při kterém tělo vyplavuje škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, alkoholy a mikrobiální toxiny. Po jejich odstranění metabolismus dokáže lépe a rychleji reagovat – v rámci imunity i regenerace. Náš organismus se čistí přirozeně sám prostřednictvím jater, ledvin a kůže. Někdy na tento úkol ale nestačí – třeba vlivem nemoci nebo stresu, a tak je vhodné ho podpořit.
Dejte škodlivinám sbohem
Jak zjistíte, že tělo potřebuje detoxikaci?Mezi signály, které vám to napoví patří:
- Únava a nedostatek energie – i přes dostatek kvalitního spánku se cítíte neustále unavení.
- Zažívací potíže – trápí vás nadýmání nebo jiné trávicí problémy, i když jíte pestrou a vyváženou stravu.
- Zhoršená pleť – ačkoliv normálně nemáte potíže s akné, suchou nebo mastnou pokožkou, teď svůj obličej nepoznáváte.
- Časté nachlazení – oslabená imunita může být známkou přetížení organismu.
- Změny nálady – jste častěji podráždění a přecitlivělí.
Některé příznaky po době odezní. Pokud se ale určité zmíněné signály objevují dlouhodobě, měli byste zbystřit a reagovat.
Nejlepší způsob, jak detoxikovat tělo? Dlouhodobě
I když se o detoxu mluví jako o krátkodobé očistě, mnoho z pravidel, které zahrnuje, má smysl zařadit i jako součást každodenního života. Pozitivně totiž ovlivňují organismus i bez dramatických opatření.
Například Markéta, matka dvou dětí, se rozhodla do svého každodenního režimu zařadit „lehkou formu detoxu“ – začala pít teplou vodu s citronem každé ráno, nahradila odpolední kávu bylinkovým čajem a omezila sladkosti. „Po pár týdnech jsem cítila mnohem víc energie a přestaly mě trápit večerní chutě na sladké,“ popisuje svou zkušenost.
Podobně Tomáš, který pracuje v náročném korporátním prostředí, popisuje svůj přístup k detoxu jako soustavný proces: „Nechtěl jsem žádné extrémy, ale začal jsem si jednou týdně připravovat zeleninové šťávy a přidal pravidelné procházky. Postupně se z toho stal zvyk, který mi pomáhá lépe zvládat stres.“
Způsobů, jak se zbavit toxinů, je celá řada. Ideální je zkombinovat více z nich. Může se jednat o:
Pitný režim
Základním krokem je dostatečný příjem vody. Během detoxu byste měli vypít stejné nebo větší množství, než jste zvyklí. Ideálně doplňte vodu bylinkovými čaji, například z pampelišky nebo máty, které podporují činnost jater a ledvin.
Pravidelný pohyb
Pohyb zlepšuje krevní oběh a podporuje pocení. To je jeden z přirozených způsobů, jak tělo vylučuje toxiny. Další možností je saunování, které skvěle prokrvuje organismus a zároveň aktivuje pocení.
Tip: Posilte pohybový aparát kvalitními doplňky stravy. Nabízí se například velmi žádaný hořčík bisglycinát, vápník nebo kolageny.
Kvalitní spánek a regenerace
Spánek umožňuje tělu zpracování toxických látek a rychlou regeneraci. Ideální doba spánku je v průměru 7-9 hodin, liší se však podle věku a zatížení. Přečtěte si tipy, jak ráno vstávat odpočatější.
Tip: Věděli jste, že kvalitu spánku pozitivně ovlivňují i bylinky nebo doplňky stravy?
Pestrá a vyvážená strava
Upřednostněte potraviny bohaté na vlákninu, bílkoviny, vitamíny a minerály, například čerstvou zeleninu, ovoce, celozrnné produkty a luštěniny. Naopak omezte cukr a zpracované potraviny, například instantní jídla, slazené limonády nebo nejrůznější sladkosti. Ty organismus zatěžují.
Tip: Podpořte svůj trávicí systém přírodní cestou. Vyzkoušejte například lichořeřišnici, ostropestřec, pampelišku nebo další doplňky stravy. Se zdravým střevním mikrobiomem vám pomohou také prebiotika a probiotika.
Kontrola potravin i kosmetiky
Mnoho toxinů se do těla dostane prostřednictvím nedostatečně umytých potravin nebo kosmetiky. Každá má totiž své datum spotřeby. Přečtěte si, na co dalšího byste si měli u kosmetických přípravků dávat pozor.
Nejlepší produkty k detoxikaci
- Ostropestřec mariánský
Tento bylinný přípravek podporuje činnost jater. Ostropestřec je silný antioxidant, který detoxikuje organismus a pomáhá také s čištěním střev. Často se užívá ve formě kapslí, čajů nebo oleje. - Zelené potraviny
Spirulina, chlorella nebo mladý ječmen jsou superpotraviny, které obsahují množství antioxidantů, vitamínů a minerálů. Ty tělu pomáhají nejen s detoxikací, ale i regenerací. Například B-komplex, vitamín C, železo a chlorofyl. Dají se konzumovat zvlášť, ale také společně ve formě super doplňku Green 3 nebo Supergreens drinku. Tip: Přečtěte si, co dalšího patří na seznam superpotravin. - Pampeliška
Kořen pampelišky stimuluje funkci jater a ledvin. Látky z ní mají pozitivní vliv na trávicí systém i obranyschopnost organismu. Je oblíbená v čajích nebo jako doplněk stravy. - Česnek
Česnek podporuje přirozené detoxikační procesy organismu a má silné antioxidační účinky. Díky tomu, že jde o přirozené antibiotikum, zlepšuje imunitu. Můžete využít síly česneku ve stravě nebo jako doplňku stravy. - Kurkuma
Díky obsahu kurkuminu má silné protizánětlivé účinky a podporuje činnost jater. Ovlivňuje tedy stav střevní mikroflóry včetně (rychlosti) metabolismu. Může se přidávat do jídel nebo konzumovat jako doplněk - Detoxikace
Nechcete řešit víc doplňků stravy? Podpořte detoxikaci těla jediným přípravkem, který si hravě poradí s příznaky intoxikace organismu. Je vám příjemnější forma tobolek, nebo kapek.
Nejčastější chyby při detoxikaci
Přesvědčili jsme vás o síle detoxikační kúry a jdete do toho? Skvěle. Jen ne tak zhurta. Raději si prvně projděte nejčastější přešlapy při detoxu…
Příliš přísné diety
Smyslem detoxikace je tělu prospět. Očistit ho od nánosů a toxinů, aby dokázalo zase fungovat na 100 procent. Extrémní omezení ve stravě mohou organismus spíš zatěžovat1, než mu pomoct.
Nedostatečný příjem vody
Detoxikace bez vody není efektivní. Asi víte, že 80 % těla je tvořeno právě vodou, která zajišťuje látkovou výměnu. Proto je důležité i během očisty přijímat dostatek tekutin. Jednoduše řečeno: čím více budete pít, tím častěji se vám bude chtít na toaletu a tím rychleji se toxinů v těle zbavíte.
Velmi časté detoxikační kúry
Nepřehánějte to. Čistit tělo od toxinů každý týden ani každý měsíc není potřeba. Může to oslabit váš organismus. Někdy je méně více.
Ignorování individuálních potřeb
Kamarádka se po detoxikaci cítí skvěle – koupila si doplňky stravy, každý den cvičila, dělala si smoothie. Její sestře ale stejný postup nevyhovoval. Proč? Každý z nás potřebuje své vlastní tempo i způsob detoxikace. Nastavte si svůj plán tak, abyste se ve svém těle cítili dobře. Klíčem je vnímat podněty celého těla. Ano, dokážete se to naučit. A ne, není to lehké. Pamatujte ale, že očista vám má ulevit, ne přitížit.
Jak často detoxikaci provádět?
Většině lidí postačí jedna až dvě důkladné kúry ročně, například na jaře a na podzim. Lehčí formy detoxikace, třeba změny ve stravě nebo zvýšený pitný režim, lze zařazovat pravidelně.
- Krátkodobý detox může trvat 1-3 dny a jeho cílem je odlehčení trávení a rehydrataci těla. Vhodné například po náročném období, kdy jste jedli těžká jídla (třeba po svátcích). Můžete vyzkoušet například smoothies, polévky a saláty.
- Středně dlouhý detox můžete držet 7-14 dní a představuje kombinaci zdravé stravy, vyhýbání nezdravým potravinám a doplnění živin v podobě vitamínů a minerálů. Při této očistě je vhodné postupně vyřadit cukr, alkohol i kofein a přidat do jídelníčku více čerstvé zeleniny, ovoce a luštěnin.
- Dlouhodobá detoxikace trvá celoročně a představuje životní styl. Jde v podstatě o zavedení a udržení zdravých návyků.
Nejčastější dotazy o detoxikaci
- Jak poznám, že je účinná?
Zmizí příznaky, kvůli kterým jste se pro očistu organismu rozhodli. Budete mít více energie, normální trávení, krásnou pleť a celkově se budete cítit lépe. - Je bezpečná pro každého?
Detox těla může být nevhodný pro těhotné a kojící ženy, děti nebo osoby s chronickými nemocemi. Vždy ale záleží na jeho formě. Před jeho začátkem, případně i v průběhu, se doporučujeme poradit s lékařem. - Má vliv na pokožku?
Ano, během kúry může dojít vlivem vyplavování toxinů k dočasnému zhoršení. Poté ale většina lidí zaznamená zlepšení kvality pleti. - Je třeba během ní vynechat nějaké potraviny?
Doporučujeme omezit průmyslově zpracované potraviny, cukry, alkohol a kofein.
„Nový člověk“ od hlavy až k patě
Detox celého těla je náročný proces, proto si během něj dopřejte klid a pohodu. Abyste eliminovali diskomfort, hýčkejte se kvalitní péčí o tělo i duši a myslete na výsledek, který vám detoxikace přinese.
Zdroje:
1 Do Detox Diets and Cleanses Really Work? Online. Healthline. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101#safety-side-effects. [cit. 2024-12-16].